26. červen 2022

Fotbalový festival rozmanitosti v Praze

O víkendu se v Praze konal první ročník Emmerich Rath Cupu. Na tento mezinárodní fotbalový festival rozmanitosti se do Prahy sjely týmy z Polska, Německa a České republiky. Akce byla zahájena v kině Atlas. Zde byly týmy přivítány velvyslancem Spolkové republiky Německo v Praze panem Andreasem Künnem, novou zmocněnkyní české vlády pro lidská práva paní Klárou Laurenčíkovou a naším prezidentem panem Martinem Herbertem Dzingelem. Během slavnostního zahájení byly odhaleny a předány trofeje vítězů. Poté se uskutečnilo promítání filmu Poslední závod o tragickém běžeckém závodě v Krkonoších v roce 1913. Na rozdíl od jiných příběhů se film zabýval také rolí Emmericha Ratha, klubové legendy německého fotbalového klubu.

Sobota však byla především o fotbale. Při teplotě 36 stupňů Celsia se na hřišti Pražačka na pražském Žižkově utkaly v ligovém režimu týmy Herrnhuter SV, Fotbalové školy Miro, Mongaguá Ústí nad Labem a Německého fotbalového klubu Praha. Po mnoha napínavých zápasech, které byly přerušovány četnými přestávkami na nápoje a občerstvení, se nakonec prosadil domácí tým DFC. Všechny týmy si však mohly odnést pohár. Mezi hrami byla samozřejmě spousta času na výměnu názorů a vzájemné poznávání.

Turnaj byl zakončen 19. června tematickou procházkou po pražské židovské čtvrti, kterou vedla Zuzana Schreiberová z Multikulturního centra Praha. Prohlídka začala na náměstí Graben, kde měl Emmerich Rath dlouhá léta svůj sportovní obchod. Ten mu nakonec komunisté odebrali, protože prodával i americké zboží. Tak se Emmerich Rath dostal do politických zmatků 20. století. Přesto si v životě nepřál nic jiného než sportovat.