JUKON-Fotosoutěž 2023

JUKON-Fotosoutěž 2023

Hroby Němců v České republice

Hřbitovy jsou místa, která vyvolávají velmi různorodé pocity. Pro někoho jsou zdrojem klidu a útěchy, jiní si je spojují s loučením a smrtí a mnozí je v každodenním životě jednoduše přehlížejí. V každém případě jsou součástí naší krajiny. Prakticky každé město a každá vesnice má alespoň jeden hřbitov. Náhrobky se tam tyčí jako němí svědkové a připomínají nám ty, kteří naši krajinu utvářeli dávno před námi a zanechali ji takovou, jakou ji nacházíme dnes. Kromě toho jsou svědectvím o dřívějším bohatství naší krajiny i o poutu mezi zesnulými a pozůstalými. Vznikla tak nejen pietní místa, ale také významné kulturní památky, o které se příbuzní a obce starají dodnes. Co se však stane, když už žádní příbuzní nejsou nebo žijí daleko? Co když za ně nikdo necítí zodpovědnost? Takový osud potkal stovky hřbitovů a hrobů německé menšiny po roce 1945. Tuto problematiku si uvědomují i čeští politici. Na nedávné konferenci na Ministerstvu zahraničních věcí ČR se diskutovalo o možnostech, jaké dát obcím pokyny pro péči o opuštěné hroby. I my chceme na tento problém upozornit. Rádi bychom vás proto vyzvali prostřednictvím fotosoutěže JUKON:

Rozhlédněte se v okolí vašeho domova: Kde najdete památná místa? Kde jsou věci, které stojí za to zachovat? Co vám staré kameny říkají o vašem rodném městě? Pošlete nám své fotografie a něco o nich napište.

Odborná porota vybere ze všech účastníků ty nejzdařilejší práce. Vaše snímky pak budou prezentovány na vernisáži v Praze. Těšíme se na vaše fotografie!

Další informace ke stažení

Infobrožura JUKON-fotosoutěž 2023