JUKON

LV Büro - 24. července 2019

V době, kdy vzniklo Shromáždění Němců, začaly vnikat i další německé spolky a setkávací centra, na jejichž aktivitách se velkou měrou podílela také mládež. V roce 1999 z její iniciativy vznikla v obci Stříbrné Hory v Jizerských horách zastřešující mládežnická organizace JUKON (Jugend-Kultur-Organisation, původně Jugend-Kontakt-Organisation).

Cílem JUKONu je podporovat nebo zajišťovat práci s mládeží pro spolky a setkávací centra německé menšiny po celé ČR. Koncentrujeme se přitom především na německo-česká témata, která zpracováváme s ohledem na mladou cílovou skupinu.

K nejlepším projektům, které probíhají dodnes, patří tzv. Spurensuche, kterou JUKON organizuje společně s Ackermanngemeinde (Ackermannovo sdružení). Tento projekt poprvé zrealizoval Matthias Dörr, tehdejší kulturní asistent tzv. ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), která tehdy projekt podporovala (v současné době přešla tato podpora na Shromáždění Němců). Později se k organizaci tohoto rozsáhlého projektu přidalo jako třetí strana také občanské sdružení Antikomplex. V průběhu posledních několika let postupně přebírá Antikomplex hlavní složky organizace, JUKON se však na projektu stále podílí.

Dále JUKON pravidelně organizuje letní tábory pro mladé a semináře pro mládež z jednotlivých spolků – tyto jsou organizovány pod záštitou Otto-Benecke-Stiftung (OBS).

Mimoto JUKON pravidelně organizuje divadelní odpoledne, debatní kroužky, koncerty nebo tzv. oral history workshops. V budoucnu by JUKON rád blíže spolupracoval s jednotlivými spolky a setkávacími centry.

JUKON má dva zástupce v grémiu Shromáždění Němců, a podílí se tak aktivně na dění okolo německé menšiny v České republice.

JUKON – Jugend-Kultur-Organisation
Jan Bartoš
náměstí 14. října 1
150 00 Praha 5

Tel./Fax.: +420 233 322 959
E-Mail: jukon@jukonweb.eu
https://www.facebook.com/jukonprag/?ref=py_c